Guardian

  • Electrical engineer - Villamosmérnök

    Job Division Guardian Glass
    Igény azonosítója 2019-3586
    Álláslehetőségek helyszínei
    HU-Oroshaza
    Kategória
    Műszaki terület
    Position Type (Portal Searching)
    Nappali rendszerű
  • Guardian_OWMB_Globe_Color

    Guardian Glass is Guardian's largest division and one of the world's largest manufacturers of flat glass, value added processed glass and finished products. Across the world, Guardian Glass manufactures high performance architectural, residential, interior, transport and technical glass in our 25 flat glass factories.

    As an Electrical Engineer, your job is to ensure the continuous operation of the company's control systems (low-current) machines, equipment and related areas, to coordinate the maintenance tasks of machines and equipment.

    Napi feladatok

    • coordinates the electrical maintenance works of the production areas,
    • defines the tasks of the areas based on ongoing activities, monitors their implementation, and monitors the evolution of costs;
    • monitor the proper functioning of production-related systems,
    • keeps records of orders, invoices them, monitors payments,
    • participates in the development and modification program of the factory, coordinates the installation of new machines and equipment.

    FŐBB FELADATOK, MUNKÁK:

    • Ellenőrzi a beérkező anyagok, szolgáltatások megfelelő mennyiségi és minőségi megfelelését.
    • Koordinálja a termelési területek gépi karbantartási munkálatait, figyeli a karbantartási igényeket, valamint ellenőrzi a belső karbantartók munkáját.
    • Meghatározza a folyamatban lévő tevékenységek alapján a területek feladatait, ellenőrzi azok végrehajtását, és számonkéri a költségek alakulását.
    • Közreműködik a beszállítók kiválasztásában, a termelési területet érintő utasítások elkészítésében, kiegészítésében és átdolgozásában. Nyilvántartást vezet a megrendelésekről, róluk számlát készít, felügyeli a kifizetéseket, továbbá fogyasztási statisztikát vezet.
    • Részt vesz a gyár fejlesztési- és módosítási programjának kidolgozásában, koordinálja az új gépek, berendezések beüzemelését.
    • Szervezi, irányítja és ellenőrzi irányítási területének költséghatékony működését.

    Elvárásaink

    • Engineering degree (electrical engineering, automation engineering),
    • English proficiency in both written and oral
    • knowledge of design and technical standards,
    • user-level IT skills (MS Office, integrated IT systems),
    • solving orientation,
    • Self-improvement,
    • Essential attitude

    AZ ÁLLÁSHOZ TARTOZÓ ELVÁRÁSOK:

    • Felsőfokú műszaki (villamosmérnöki) végzettség
    • Tervezési és műszaki szabvány-ismeret
    • Angol nyelvtudás
    • Felhasználói szintű informatikai ismeret (MS Office, integrált informatikai rendszerek)

    What do we offer?

     As a successful company, Guardian offers unique professional experience and career opportunities. In our international work environment you will have the opportunity to use and develop your foreign language skills. We are committed to providing you with a competitive benefit package and an opportunity to get the most out of it.

    AMIT KÍNÁLUNK:

    A Guardian sikeres vállalatként egyedi szakmai tapasztalatokat és karrier lehetőségeket kínál. A nemzetközi munkakörnyezetünkben lehetőséged lesz használni és fejleszteni idegen nyelvi ismereteidet. Elkötelezettek vagyunk az irányba, hogy versenyképes juttatási csomagot és egy olyan lehetőséget kínáljunk, ahol a lehető legtöbbet éred el.

    Lehetőségek

    Sorry the Share function is not working properly at this moment. Please refresh the page and try again later.
    Megosztás az Ön hírcsatornáján